11. 11 – dodatkowy dzień wolny

11 listopada w 2023 r. wypada w sobotę, oznacza to, że za święto przypadające w sobotę pracownicy będą mieć dodatkowy dzień wolny.

Odebranie wolnego za 11 listopada 2023 r. uzależnione jest od tego kiedy upływa okres rozliczeniowy u danego pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, sobota jest dniem wolnym od pracy dla pracujących od poniedziałku do piątku. Dlatego też pracodawca musi obniżyć wymiar pracy o 8 godzin w okresie rozliczeniowym.

Jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny, dzień wolny należy oddać w danym miesiącu. W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych dzień wolny musi być wykorzystany do końca okresu rozliczeniowego. Wolne za święto przypadające w sobotę nie zawsze musi oznaczać cały dzień wolny od pracy. Pracodawca może się rozliczyć z pracownikiem za święto w sobotę poprzez np. obniżenie o jedną, czy dwie godziny czasu pracy we wskazanych dniach. Jeśli wszyscy pracują w takich samych godzinach, wystarczy zwykłe zarządzenie pracodawcy. W trybie zmianowym takie rozwiązanie wymaga zmian w grafikach.

Dodatkowo pracodawca może wskazać dokładny dzień jako dzień wolny za święto przypadające 11 listopada 2023 r. np. 27 grudnia 2023 r. i podać taką informację do publicznej wiadomości pracowników.

Nie zatrzymuj się tutaj

Czytaj więcej:

TRANSPORT RĘCZNY

Tym razem mamy dla Was informacje BHP dotyczącą transportu ręcznego indywidualnego. Pamiętajcie, że pomimo stosowania się do norm, należy zachować prawidłową technikę podnoszenia.

czytaj więCEJ »

DROGA POŻAROWA

„Droga pożarowa? A komu to potrzebne?! Tu się nigdy nic nie stało, muszę zaparkować TU i TERAZ!” Dużo ludzi tak zrobiło a jeszcze więcej pomyślało.

czytaj więCEJ »

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracowników. Jeśli wykonują swoje obowiązki w konkretnych warunkach (np. są narażeni na zabrudzenia

czytaj więCEJ »