Grudzień jest okresem gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku. W tym czasie „ogólnego roztargnienia” bardzo często dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń.
O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta?
Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi, pośpiechu czy zaniedbania. Przygotowując świąteczne dania nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej. Pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.
Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (wg przepisów minimum 60 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuścić do zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki.
Wybierając się na przedświąteczne zakupy: samochód parkuj w bezpiecznych miejscach, jeżeli jest to możliwe korzystaj z parkingów strzeżonych, unikaj miejsc odludnych, słabo oświetlonych, po dokładnym zamknięciu drzwi i okien w samochodzie, włącz alarm a kluczyki schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, sprawdź czy w samochodzie na widocznym miejscu nie leżą wartościowe rzeczy lub torby z zakupami nie chowaj większej ilości gotówki w jednym miejscu – na zakupy weź tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz, nie trzymaj ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów w tylnych kieszeniach spodni, torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zachowaj czujność w miejscach gdzie panuje tłok, zwracaj uwagę na osoby, które Cię popychają lub poszturchują, poinformuj ochronę sklepu lub policję o podejrzanie zachowujących się osobach nie kupuj na bazarach i targowiskach alkoholu niewiadomego pochodzenia może być skażony.
Kupując w Internecie: sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących, chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu, nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów, uważaj na „super okazje” nie zawsze to co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, bądź szczególnie ostrożny w przypadku zakupów okazyjnych towarów za granicą, nigdy nie wysyłaj pieniędzy zaliczkowo, porównuj oferty, podobnie jak w tradycyjnym handlu należy porównać ceny, ustal od razu sposób zapłaty, najbezpieczniejszy jest „za pobraniem”, czyli po otrzymaniu przesyłki, pamiętaj, że najpewniejszy jest odbiór osobisty towaru, jednak na takie spotkanie warto wybrać się z drugą osobą, dokładnie czytaj opis wystawionego przedmiotu, warunki gwarancji i dostawy, wchodząc na stronę konkretnego sklepu sprawdź czy można skontaktować się z nim w inny sposób. Rzetelni właściciele sklepów często podają swój adres stacjonarny, czy numer telefonu.
Gdy padłeś ofiarą oszusta: poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zbierz wszystkie dane dotyczące sprzedającego uzyskane zarówno od niego jak i od operatora serwisu, zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję e-mailową itp. zachowaj jeśli posiadasz inne dowody – opakowanie paczki, listu itp., zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
Porządki: podczas sprzątania pamiętaj o zamykaniu drzwi od mieszkania, złodzieje wykorzystując naszą nieuwagę mogą dokonać kradzieży torebek z dokumentami i pieniędzmi leżącymi w przedpokoju
Czas wolny od szkoły (przerwa świąteczna): przypomnij dziecku zasady bezpieczeństwa w kontakcie z osobą nieznajomą, psem, przyjmowaniem poczęstunków od obcych, itp. jeśli ten wolny czas dziecko spędza w Internecie przypomnij zasady bezpiecznego korzystania z tego medium, nie informowania „znajomych” o sprawach rodzinnych, nie zawierania internetowych znajomości, itp.