– Gaśnice masz?

– Mam gaśnice

– Jest sprawna?

– Mam gaśnice

Tak mniej więcej, może wyglądać rozmowa na temat ww. urządzenia. Każdy widział, większość ma ale czy sprawna i/lub umie się nią posłużyć to już inna sprawa. Część ludzi twierdzi, że im to do niczego nie jest potrzebne bo taką „buteleczką” nic nie ugaszą. Jeśli też tak uważasz i mówiąc to masz na myśli w pełni rozwinięty pożar mieszkania gdy z okien buchają płomienie czy samochód osobowy w pełni objęty ogniem to masz racje, ALE musisz wiedzieć, że gaśnica do tego nie służy. Gaśnica zgodnie z szeroko przyjętą definicją należy do podręcznego sprzętu gaśniczego, który jest przeznaczony do gaszenia pożaru w zarodku, w pierwszej fazie jego powstania. Czyli gdy zaczyna się palić to gasisz jak najszybciej, tym co powinien być wyposażony każdy obiekt i pojazd, bo niestety później może się nie obejść bez zastępów straży pożarnej a nawet innych służb.

Omówiliśmy już po co nam gaśnice, czas się zorientować jak ich używać.

Wyciągnąć zawleczkę, nacisnąć dźwignie i gasimy – tak ALE w przypadku gaśnic pod stałym ciśnieniem (posiadają manometr – „wskaźnik ciśnienia”), w których czynnik napędowy (gaz) jest zgromadzony w głównym zbiorniku gaśnicy np. proszkiem (w przypadku gaśnic proszkowych). Tak samo w przypadku gaśnic śniegowych czyli wypełnionych dwutlenkiem węgla który po zwolnieniu dźwigni zacznie się wydobywać ze zbiornika.

Gdy mamy do czynienia z gaśnicą która nie ma manometru oznacz to, że ciśnienie które wyrzuca proszek na zewnątrz znajduje się w ładunku-naboju dwutlenku węgla. Ważne jest żeby po naciśnięciu dźwigni, puścić ją na ok 5 sekund żeby gaz wypełnił cały zbiornik, po tych 5s należy jeszcze raz nacisnąć dźwignię, wtedy jest większa szansa że wyleci cały proszek.

Co się stanie gdy naciśniemy dźwignię i będziemy trzymać ją cały czas wciśniętą?

W takim przypadku ciśnienie zostanie uwolniony do atmosfery bez proszku gaśniczego i niczego nie zgasimy.

Ważnym aspektem jest również przeznaczenie gaśnic które można podzielić ze względu na rodzaj palących się materiałów tj. grupy pożarów:

– A: Pożary materiałów stałych;

– B: Pożary cieczy i materiałów stałych topiących się;

– C: Pożary gazów;

– D: Pożary metali;

– F: Pożary olejów;

Pamiętaj:

– używaj gaśnicy by przerwać spalanie w zarodku;

– nie wdychaj dymu ani środka gaśniczego (proszek, dwutlenek węgla itd.), nie stój w dymie;

– nie używaj gaśnicy pianowej do gaszenia urządzeń pod napięciem;

– zapoznaj się z posiadanym sprzętem, jego oznaczeniami, instrukcją użytkowania

– warto zapoznać się z instrukcją przeciwpożarową w obiektach które często odwiedzasz

– poznaj potencjalne zagrożenia i miej je na uwadze

– PRZEDE WSZYSTKIM pamiętaj o własnym bezpieczeństwie, NIE STRUGAJ BOHATERA

Nie zatrzymuj się tutaj

Czytaj więcej:

KOORDYNATOR DS.BHP

Koordynator ds. BHP – kiedy i po co? zapoznajcie się…warto!!! Jeśli jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci

czytaj więCEJ »