…ZARAZ… to nasza codzienność, którą wpajamy dzieciom”

„Zaraz” należy do grupy najbardziej denerwujących słów. Prosimy o coś drugą osobę, a ona odpowiada właśnie to.

Zanurzenie w świecie cyfrowym i odkładanie wszystkiego, a szczególnie relacji z bliskimi, na później o tym dzisiaj mieliśmy przyjemność prowadzić prelekcję.

Chyba każdy z nas miał okazję widzieć lub sam był uczestnikiem podobnej scenki. Rodzic wpatrzony w telefon, dziecko znudzone, wyczekujące, aż mama lub tata przestanie przesuwać palcem po ekranie. Zaraz. Najpierw trzeba prześledzić, co też inni udostępnili w mediach społecznościowych, potem zajmę się swoim życiem.


Fakt, nasz świat stał się bardzo cyfrowy. Dostęp do internetu mają praktycznie wszyscy. Coraz młodsze dzieci dostają telefony, tablety, laptopy. Tak po prostu jest i nie chodzi o to, byśmy nagle żądali kategorycznej zmiany i najlepiej konfiskaty sprzętu. Warto jednak zastanowić się, jak dostęp do sieci wpływa na mnie i moją rodzinę.

Jak często partner, dziecko, rodzic byli na drugim miejscu? Jak często używam słowa „zaraz” w sytuacji szperania w internecie?
Najbardziej widoczne jest to w zachowaniu dzieci, które mając niewłaściwy wzorzec postępowania wpajany od najmłodszych lat, powielają go w przyszłości. Takim właśnie wzorcowym przykładem jest słowo „ZARAZ”, którym posługujemy się wszyscy bez względu na wiek. Punktujemy jednak dorosłych. Liczymy na to, że rodzice zaczną zwracać baczniejszą uwagę na komunikację i docenią czas spędzany razem z dziećmi. Dążymy do tego, by zmotywować ludzi do aktywnego spędzania czasu z rodziną oraz promowanie takiej postawy w lokalnym środowisku.

Dzisiejsi rodzice rzadziej – w porównaniu z tymi zapytanymi 10 lat temu – mają czas, by codziennie wspólnie z dzieckiem: zjeść posiłek (spadek o 30 proc.), porozmawiać na różne tematy (spadek o 14 proc.), usiąść i spędzić czas przed telewizorem (spadek o 30 proc.). Z danych EU Kids Online z 2018 roku wynika, że 80 proc. dzieci i młodzieży łączy się z internetem, 35 proc. 9- i 10-latków korzysta z mediów społecznościowych (na których konto można założyć dopiero od 13. roku życia), dzieci i młodzież „spędza w sieci” średnio 5 godzin dziennie.

„Zaraz”… przemyśl, czy nie używasz go zbyt często…

Zapraszamy do współpracy.

Nie zatrzymuj się tutaj

Czytaj więcej:

I GALA BOKSU

W dniu 21 maja w Głogowie Małopolskim odbyła się I Gala Boksu. Akademia Rozwoju i Bezpieczeństwa M&M Prestige Sp. z o.o. medycznie zabezpieczyła to wydarzenie.

czytaj więCEJ »

Dzień Pielęgniarek i Położnych

DZIĘKUJEMY ZA WASZE SERCA! Najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu sukcesów zawodowych i satysfakcji z dobrze wykonywanej pracy na rzecz zdrowia i dobra pacjenta w społeczności lokalnej.

czytaj więCEJ »

Polski Czerwony Krzyż

Serdeczne podziękowania dla Pracowników, Działaczy oraz Wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża za zaangażowanie i pracę jaką na co dzień Państwo wykonujecie w imię zasad Czerwonego Krzyża.

czytaj więCEJ »