Rozpoczęty sezon grzewczy to niestety dla strażaków i dla nas wszystkich powrót serii zdarzeń z tlenkiem węgla (CO) w roli głównej, znanym też jako czad czy Cichy Zabójca.

Jest gazem, który jest bezbarwny i bezwonny oraz toksyczny którego działanie wynika z jego większych niż tlen możliwości łączenia z hemoglobiną przez co skutecznie blokuje dostęp naszego organizmu do życiodajnego tlenu.

Objawy zatrucia to głównie zmęczenie, ból głowy, nudności, podwyższone tętno. Przy wyższych stężeniach mogą pojawić się wymioty, omdlenia, drgawki i problemy z oddychaniem.

Częstymi przyczynami wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja.

Właśnie z powyższych powodów tak ważne jest by nie blokować przepływu powietrza przez kratki wentylacyjne oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.

Nie należy również zapominać o okresowych przeglądach kominów – lepiej zaprosić kominiarza niż musieć wzywać strażaków z powodu wydobywania się czadu lub pożaru komina.

Zgodnie z art. 62 ustawy prawo budowlane, jeśli budynek ogrzewany jest paliwem stałym (np. węglem), wówczas czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się 4 razy do roku.

W przypadku nieruchomości ogrzewanych paliwem ciekłym (np. olejem opałowym) przegląd powinien odbywać się 2 razy do roku.

Ważnym elementem naszej prewencji jest montaż czujek tlenku węgla które są coraz bardziej dostępne na rynku.

Nie zatrzymuj się tutaj

Czytaj więcej:

TRANSPORT RĘCZNY

Tym razem mamy dla Was informacje BHP dotyczącą transportu ręcznego indywidualnego. Pamiętajcie, że pomimo stosowania się do norm, należy zachować prawidłową technikę podnoszenia.

czytaj więCEJ »

DROGA POŻAROWA

„Droga pożarowa? A komu to potrzebne?! Tu się nigdy nic nie stało, muszę zaparkować TU i TERAZ!” Dużo ludzi tak zrobiło a jeszcze więcej pomyślało.

czytaj więCEJ »

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracowników. Jeśli wykonują swoje obowiązki w konkretnych warunkach (np. są narażeni na zabrudzenia

czytaj więCEJ »