Kolejny miesiąc roku szkolnego już mija więc warto przypomnieć kilka podstawowych zasad, o których nasze pociechy powinny pamiętać w drodze do szkoły, w czasie powrotów do domu jak i kiedykolwiek w codziennym życiu.

Codzienna wędrówka znanymi ścieżkami często kusi by zamiast okrężną główną drogą, skrócić sobie trasę przez mniej zaludnione tereny, czy to nieużytki czy obszary powszechnie uważane za mniej bezpieczne. Warto poruszać się głównymi traktami komunikacyjnymi by w razie zagrożenia mieć możliwość uzyskania pomocy, schronienia czy po prostu świadków zajścia.

Ważnym aspektem jest również by nie rozmawiać z nieznajomymi – nigdy nie znamy ich intencji. Nie wolno od takich osób brać jakichkolwiek prezentów ani wsiadać z nimi do pojazdów czy udawać się z nimi we wskazane miejsca. Jeśli obca osoba nie odpuszcza, zaczepia nas, nagabuje to należy zadzwonić do rodziców lub pod numer alarmowy 112, a w razie braku takiej możliwość zawołać o pomoc świadków takiego zdarzenia.

Ważne jest by dziecko znało zasady panujące na drodze oraz miało świadomość co może się zdarzyć jeśli je złamie, niezależnie czy będzie szło pieszo, jechało na rowerze czy hulajnogą. W czasie poruszania się dziecka na rowerze i podobnymi warto zaopatrzyć je w kask i inne wymagane ochraniacze.

Warto wyposażyć dziecko w odblaski dzięki którym w porannej szarówce czy w czasie pogorszenia pogody będzie lepiej widoczne przez kierowców i innych uczestników ruchu. Warto o nich pamiętać ponieważ kierowca jadąc 50 km/h po zmroku czy pogorszonych warunkach pogodowych zobaczy osobę nieposiadającą odblasku dopiero w okolicach 30 metrów, czyli kierowca nie ma w ogóle czasu na reakcję. Natomiast osoba nosząca elementy odblaskowe jest widoczna nawet z odległości 150 metrów.

W kontekście zdrowia powinniśmy starannie obserwować nasze pociechy ale może się zdarzyć, że coś może nam umknąć, dlatego warto wytłumaczyć dziecku by w razie złego samopoczucia, bólu nas o tym poinformowało a nie ukrywało to do momentu gdy objawy chorobowe przybiorą na sile.

Jako społeczeństwo powinniśmy się edukować od najmłodszych lat by każdy, już od małego mógł we własny zakresie przewidywać niebezpieczeństwo, stosować działania zapobiegawcze jak i umieć reagować w czasie zagrożenia.

Nie zatrzymuj się tutaj

Czytaj więcej:

KOORDYNATOR DS.BHP

Koordynator ds. BHP – kiedy i po co? zapoznajcie się…warto!!! Jeśli jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci

czytaj więCEJ »